Ако имате проблем с хъркането или пък страдате от сънна апнея, вероятно знаете за съществуването на лепенки за улеснено дишане. Лишени от активни вещества, тези лепенки улесняват дишането през носа по време на сън. Но какво казва науката (и лекарите) за това изобретение и дали е ефективно или не чак толкова, следва да разберете.
Как работи?
Лепенките за улеснено дишане са полузалепващи се, гъвкави лепенки, които се залепят в основата на носа, отстрани на ноздрите. Склонността на лепенката да стои изправена издърпва ноздрите, поддържайки ги отворени.
Д-р Грегъри Смит, УНГ от Ню Джърси, обяснява, че “лепенките подобряват циркулацията на въздух в най-тясната част на носа, наречена назална клапа, където обикновено се получават блокажи или стеснения, които пречат на нормалното дишане.” С две думи, лепенките разширяват ноздрите, за да може да минава по-голямо количество въздух през тях,
Подходящи ли са лепенките за сънна апнея?
Важно е да отбележим, че лепенките не са сред официалните начини за третиране на това сънно разстройство. Но това не означава, че не могат да помогнат с облекчаването на някои симптоми.
Според проучванията, дишането през устата стеснява дихателните пътища и води до увеличаване на честотата на пътите, в които дишането спира (същността на сънната апнея).
Следователно, всичко, което помага за дишането през носа, а не през устата (като лепенките), е полезно.
Как се използват лепенките при сънна апнея?
Логично е, но ще го кажем – лепенките се ползват вечер. Слагат се преди лягане и се махат сутрин, след събуждане.
Избягвайте да ги носите повече от 12 часа, защото продължителният период води до износване на лепилото, следователно ефективността им спада и може да получите раздразнение на кожата около носа. Също така, лепенките са напълно безопасни за употреба всяка нощ.
Други опции за третиране на сънна апнея
Ако не спите добре, първата стъпка (след дигиталния ви рисърч) е да говорите с вашия лекар или със сомнолог.
Ако получите диагноза “сънна апнея” е ключово важно да следвате инструкциите на лекаря, който я е поставил. Най-честото предписание за третиране на сънна апнея е промяна в начина на живота, редовна физическа активност и поддържане на здравословно тегло. Други опции са:
- Машини, подпомагащи дишането
CPAP (continuous positive airway pressure) машината е една от най-разпространените опции за лечение. Тя осигурява оптимално и продължително количество въздух към носа ви, така че да се ограничат хъркането и пристъпите на спряно дишане.
- Устни устройства
Обикновено направени от зъболекар, съществуват устройства, които се слагат в устата и издърпват челюстта и езика напред, за да предотвратят хъркането.
- Лепенки за уста
Залепяйки устата си, застявате организма да диша през носа, което, както разбрахме, е правилният и най-здравословен начин.
- Минимално инвазивни процедури
Лекарите понякога предписват минимално инвазивни процедури, в които освобождават носа от ненужни тъкани и хрущяли. Целта отново е осигуряване на по-добра циркулация на въздуха.
Ако страдате от сънна панея, хъркане или просто не се наспивате добре, препоръчваме да пробвате лепенки за улеснено дишане. Принципът им на работа е прост, а ефективността (за разлика от инвестицията) – доста голяма. Лека нощ и до нови срещи!