…можем да подобрим съня си, ако знаем какво ни пречи да спим (добре) изначало.
Но защо? Заслужава ли си чак толкова да обръщаме внимание на времето ни под завивките?
Накратко – да. Дори факта, че прекарваме почти една трета от живота си в сън да не е достатъчно силен аргумент сам по себе си, когато не си даваме нужното време за почивка се случват куп неща, които влияят на психическото и физическото ни здраве.
В серия проучвания популяризирани от The Better Sleep Council*, некачествения и недостатъчен сън е свързван с депресивни състояния, усещане за непривлекателност, по-бързо застаряване на кожата и наддаване на килограми. Ъгх.
И още: недоспиването е свързвано и с 33% по-голям шанс от семейни пререкания и генерална неудовлетвореност от отношенията с партньора. В резултат – или пък заради това, взаимовръзката е двупосочна – 61% от хората във връзка или брак биха предпочели да се наспят хубаво пред това да са интимни с партньора си. Ъгх ъгх.
Ясно е, че (голяма част от) решението е подобрение в качеството на съня. Но какво ни кара да не спим добре? Ето няколко причини и какво можем да направим, ако ги идентифицираме:
- тревожност – намаляваме я с медитация или серия упражнения за разтягане (stretching)
- бурно море от мисли – успокояваме го с ритуал преди лягане. Започни от тук.
- дискомфорт – проверяваме дали не е време да инвестираме в (по-)добър матрак. Ето и пищов как да намерим най-удобния за нас матрак.
- глад – не е добра идея да хапваме преди заспиване, но не е и по-добре да си легнем гладни. Ето списък с храни, които няма да попречат на пълноценния ни сън.
- шум – заглушаваме го с тапи за уши. Или – с бял шум, който да маскира пречещият ни и да ни помогне да се пренесем в света на сънищата.
- потим се – защото ни е прекалено топло или студено. Затова поддържаме температура около 18 градуса в спалнята.
Много хора са свикнали да са постоянно уморени. Дотолкова, че смятаме, че това е нормално, норма. Ако напишете в Google „Защо съм толкова…“ и топ предложенията са: нервна/ен и уморен/а.
Ариана Хъфингтън
Крайно време е да променим това „нормално“ и да си върнем съня.
Защото чуден сън = чуден ден.
*The Better Sleep Council предоставя изследвания и образователни ресурси, с цел потребителите да вземат по-интелигентни решения за съня си. Спонсорирана от Международната асоциация за продукти за сън (ISPA) и подкрепена от експерти от индустрията и академичните среди, BSC предлага безпристрастни перспективи за здравето на съня и продуктите за сън, така че да можете да спите спокойно.